Felvezető elődásában Beleznay Éva hol megbízott, hol ideiglenesen kinevezett budapesti főépítésznek titulálva Budapest tetőtéri alternatíváiról beszél. Itt kell megjegyeznem, hogy a főépítész asszony ideiglenes jellegét már véglegessé kellene tenni, mert közröhej, hogy Budapest folyamatosan magyarázkodik, hogy a) megbízott főépítésze, vagy b) ideiglenesen kinevezett főépítésze van. Bár az utóbbi az „ideiglenesen itt tartózkodó” mindenki által ismert szófordulat mintájára mintegy harminc-negyven évet ölel fel, tehát az értelmezésben ennyivel már beljebb vagyunk...
Tehát mik a Budapest előtt álló alternatívák? Ez a kérdés három konkrét szlogenben fogalmazható meg szerinte:
1. Új életteret kell adni (értsd több és igényesebb tetőtérbeépítést).
2. Friss levegőt kell adni a városnak (zöldtetők).
3. Új építészeti értékként kell, hogy megjelenjen (ezt hadd ne kommentáljam).
A bécsiek a szlogeneknél tovább jutottak, itt már komoly eredményeket láthatunk. Robert Kniefacz Bécs tetőtereit a császárváros tőkéjének nevezte. Kimutatta, hogy számításuk szerint a belvárosban még 80 000 tetőtéri lakás kialakítására van lehetőség(!). Vélhető, hogy Budapesten is ekkora számról van szó. Tehát bepakolható lenne az egész budai és pesti agglomeráció a belvárosi tetőterekbe. Ez mindenképpen megfontolandó a politikusok részéről, hiszen az M1-M7 közös bevezető szakaszából reggelenként akár focipályát is lehetne csinálni.
Most jöjjenek az osztrák példák. Rüdiger Lainer visszafogottan és elegánsan, a squid építészcsoport pedig fiatalosan és szobrászian. Ők reagáltak a délelőtti magyar blokk fanyalgó hangulatára is: mit okoz a jó építészet? A kreatív potenciál maximális kihasználását. A bécsi loftok légiesek, kilátást nyújtanak a város fölött és gyönyörű tereket hoznak létre (ez szerintem az építészet lényege), melyek nem divatosak, hanem időtállóak. Bécsben nincs bálna a tetőkön.
Fotók: Rüdiger Lainer +Partner, Delugan Meissl Associated Architects, SQUIDarchitecture