A Főpolgármesteri Hivatal egy szűkös utcára, a Városház utcára nyílik. A 2008-ban lezajlott építészeti tervpályázat ezt az áldatlan állapotot kívánta felülírni azzal, hogy a városházát megnyitja a Károly körút felé. Az ún. új budapesti főtér is a Károly körút mellé kerülne.
Ezt az ellentmondást talán azzal lehet leginkább feloldani, hogy a főteret kiegészítjük a virulens köztér elemeivel. Mit is értek ez alatt? A tér határai nem a „nyitott városháza” kapuinál végződnek, hanem sokkal inkább áthatják azt. A galériák, a megnyitott díszterem, a konferenciaközpont és a szórakozóhelyek bele-bele hatolnak a városháza monstrumába, úgymond kóstolgatják azt. A korábbi monolitikus tömböt kikezdi a köz. A nyitott városházát szimbolizálja az együttes szívében található kulturális központ, mely az eddig Budapesten végleges otthonra nem találó európai kulturális intézeteknek adna otthont.
Az ilyen építészeti beavatkozások és funkcionális átrendezések mellett szükség lenne a városlakók mentális térképének átrajzolására is, hogy elfogadják, mitöbb megszeressék az új belvárosi központot. Ez az igazán nehéz feladat, hiszen a kabáthoz varrjuk a gombot: a legtöbb városi főtér párhuzamosan fejlődött a mellette található közintézményekkel (városháza, templom stb.)
A városháza megfordul, vagy kifordítjuk a sarkából? Igen, nem kell megijednünk egy épület átprogramozásától, ha az minőségi váltást hozhat. Az üres Károly körúti rész élettel telítődik, a városháza historikus díszterme pedig kapocsként szolgál a Városház utcai reprezentáció (az általunk választott fejesek), és a főtér között, ami miénk, budapestieké.
képek: 3h építésziroda pályázata